Jakub Turek
echo $_blog;

Google Cloud Platform to platforma chmury obliczeniowej opracowana przez Google. Został po raz pierwszy ogłoszony w marcu 2018 roku i jest skierowany do firm, które chcą korzystać z wielu usług Google, w tym Gmail, Google Docs, YouTube i innych. Użytkownicy mogą uzyskać dostęp do swoich danych z dowolnego komputera lub urządzenia mobilnego za pośrednictwem chmury.

Główne cechy Google Cloud Platform to:

  • Możliwość stworzenia w pełni zarządzanego środowiska z własną infrastrukturą i systemem operacyjnym w chmurze;
  • Możliwość korzystania z różnych usług jednocześnie;
  • Możliwość skalowania w górę i w dół w zależności od potrzeb;
  • Możliwość korzystania z narzędzi firm trzecich (na przykład baz danych);
  • Możliwość korzystania z wielu maszyn wirtualnych w jednym serwerze;

Cloud Platform wykorzystuje technologię Kubernetes do zarządzania i orkiestracji kontenerów, umożliwiając łatwe wdrażanie aplikacji na serwerach lokalnych i w chmurze.

Platforma daje też dostęp do zaawansowanych funkcji Google w zakresie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, w tym Google Cloud Vision, która ułatwia analizowanie obrazów i wideo.

Dzięki Google Cloud Platform możesz uruchomić dowolną aplikację i skalować ją w górę lub w dół w zależności od potrzeb. Cloud Platform oferuje szeroką gamę usług, w tym:

  • Przechowywanie: Możesz przechowywać dane w chmurze i uzyskiwać do nich dostęp z dowolnego miejsca. Możesz wybierać między opcjami przechowywania na zimno i przechowywania na gorąco.
  • Compute: Możesz użyć Google Compute Engine do hostowania aplikacji w chmurze, co pozwala na skalowanie aplikacji w górę i w dół w zależności od potrzeb. Ta usługa jest idealna dla programistów budujących aplikacje na dużą skalę, które wymagają dużej mocy obliczeniowej.
  • Big Data: Usługa BigQuery umożliwia analizowanie danych przechowywanych w bazie danych Cloud Datastore bez konieczności posiadania specjalnych umiejętności lub wiedzy specjalistycznej. Jest to idealne rozwiązanie dla firm lub organizacji, które chcą uzyskać wgląd w zachowanie swoich klientów lub inne formy informacji, które mogą być wykorzystane do celów marketingowych lub innych celów istotnych dla ich potrzeb biznesowych.