Jakub Turek
echo $_blog;

Planujesz zakup używanego telefonu? Uważaj, bo możesz paść ofiarą oszusta!

W tym wpisie przedstawię Ci sytuację, która niejednego łowcę okazji zaskoczyła i pokażę jak się przed nią uchronić.

Załóżmy, że widzisz na allegro lub olx super okazję. Telefon za pół darmo. Grzech nie kupić więc kupujesz i cieszysz się ze złowionej okazji. Niestety w pewnym momencie ten telefon przestaje działać – został zablokowany przez operatora. Dlaczego?

Od dłuższego czasu operatorzy sprzedają telefony na raty. Do comiesięcznej ceny abonamentu zostaje klientowi doliczona rata za telefon. Do czasu całkowitej spłaty telefon jest własnością operatora. Nie jeden rekin biznesu postanowił sprzedać taki telefon i nie płacić za niego rat. W takiej sytuacji operator blokuje telefon na podstawie numeru IMEI. Telefon staje się bezużyteczny.

Możesz w bardzo prosty sposób oszczędzić sobie nerwów i nie dać się nabrać. Potrzebujesz tylko numeru IMEI telefonu, który chcesz kupić. O ile nie ma tej informacji o ogłoszeniu, musisz o nią poprosić sprzedającego.

Jeśli sprzedający nie chce Ci podać numeru IMEI lepiej sobie odpuść zakup…

Gdy już masz numer IMEI sprawdź czy telefon nie jest własnością operatora.

Jak to zrobić?

Operatorzy w Polsce udostępniają narzędzie do sprawdzenia czy na danym telefonie nie występuje zadłużenie.

Orange: https://www.orange.pl/zobacz/weryfikacja-imei

Play: https://www.play.pl/nowy/uslugi/sprawdz-wlasciciela-telefonu-imei

T-Mobile: https://www.t-mobile.pl/c/sprawdzenie-imei

Plus: https://www.plus.pl/formularze/formularz-imei

Na podanych stronach wystarczy wpisać IMEI telefonu oraz (oprócz Play) adres e-mail. Po kilku chwilach na podany adres mailowy dostaniesz informację o telefonie. Wyjątkiem jest Play, informacja wyświetla się na ekranie od razu.

Numer IMEI należy sprawdzić we wszystkich sieciach – w końcu kupując telefon nie wiemy u jakiego operatora został zakupiony.

Warto pamiętać, że, nawet jeśli w danym momencie system nie wskazuje, żeby urządzenie było zablokowane, nigdy nie ma pewności, że w przyszłości nie przestanie być spłacane i nie zostanie zablokowane. Bądźcie zatem ostrożni, kupując smartfon z drugiej ręki i uważajcie na „okazje” cenowe.