Jakub Turek
echo $_blog;

Spamerzy zawsze szukają nowych sposobów, aby skłonić ludzi do klikania na złośliwe linki lub pobierania niechcianego oprogramowania. Jedną z najnowszych technik, które stosują, jest tworzenie fałszywych quizów za pomocą Google Forms, darmowego narzędzia online, które pozwala każdemu tworzyć i udostępniać ankiety.

Quizy są zaprojektowane tak, aby wyglądały jak prawdziwe, np. quizy z wiedzy, testy osobowości lub quizy edukacyjne. Często używają chwytliwych tytułów i obrazków, aby przyciągnąć uwagę i zachęcić użytkowników do udziału. Jednak quizy są w rzeczywistości oszustwem, które ma na celu zbieranie danych osobowych, przekierowywanie użytkowników na złośliwe strony internetowe lub instalowanie złośliwego oprogramowania na ich urządzeniach.

Jak to działa?

Spamerzy tworzą quizy za pomocą Google Forms, co daje im adres URL, który wygląda jak prawowita domena Google. Następnie używają różnych metod, aby rozpowszechniać linki do quizów, np. e-mail, media społecznościowe lub fora internetowe. Linki do quizów mogą również pojawiać się jako wyskakujące okienka lub banery na zainfekowanych stronach internetowych.

Gdy użytkownik kliknie na link do quizu, zostaje przeniesiony na stronę Google Forms, która wyświetla pytania i odpowiedzi z quizu. Pytania są zazwyczaj łatwe lub nieistotne, a odpowiedzi są często zaznaczone lub oczywiste. Celem jest sprawienie, aby użytkownik czuł się pewnie i wystarczająco ciekawy, aby ukończyć quiz.

Jednak na końcu quizu, zamiast pokazać wyniki lub informację zwrotną, użytkownika prosi się o podanie swoich danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu lub nawet dane karty kredytowej. Użytkownikowi mówi się, że jest to konieczne, aby otrzymać nagrodę, certyfikat lub kupon. Alternatywnie użytkownik może zostać przekierowany na inną stronę internetową, która oferuje fałszywą nagrodę lub prosi go o pobranie złośliwego pliku.

Jakie są zagrożenia?

Zagrożenia wynikające z tego oszustwa są podobne do innych ataków phishingowych lub złośliwego oprogramowania. Spamerzy mogą wykorzystać zebrane informacje do kradzieży tożsamości, dostępu do kont, wysyłania spamu lub popełniania oszustw. Złośliwe strony internetowe lub pliki mogą zainfekować urządzenie użytkownika złośliwym oprogramowaniem, które może szpiegować jego działania, kraść jego dane, szyfrować pliki lub wyświetlać niechciane reklamy.

Jak się uchronić?

Najlepszym sposobem na uniknięcie tego oszustwa jest ostrożność i czujność przy klikaniu na jakiekolwiek linki, które oferują quizy lub nagrody. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci rozpoznać i uniknąć spamu z quizami Google Forms:

  • Sprawdź adres URL linku do quizu. Jeśli nie zaczyna się od https://forms.google.com/ lub https://docs.google.com/forms/, prawdopodobnie jest to fałszywy quiz.
  • Szukaj błędów ortograficznych i gramatycznych w tytule quizu, pytaniach lub odpowiedziach. Prawdziwe quizy są zazwyczaj dobrze napisane i sprawdzone.
  • Bądź ostrożny wobec quizów, które proszą o dane osobowe lub oferują zbyt piękne nagrody. Żaden prawowity quiz nie poprosi Cię o dane karty kredytowej lub nie obieca Ci darmowego iPhone’a.
  • Nie pobieraj żadnych plików lub programów z nieznanych źródeł. Zawsze skanuj swoje pobrane pliki za pomocą renomowanego oprogramowania antywirusowego przed ich otwarciem.